Jak wpłynąć na własną reakcję?


2012_10_07 choice smallKilka dni temu we wpisie Determinizm a unikanie odpowiedzialności poruszyłam koncepcję wolnej woli między bodźcem a reakcją. No cóż łatwo powiedzieć, a trudniej sprawić by ta nasza wolna wola wybrała najlepszą reakcję na daną sytuację. Co więcej, wybieranie na siłę “odpowiedniej” reakcji na daną sytuację może być nieautentyczne, a w związku z tym przedsięwzięte zachowanie może być sprzeczne z naszymi uczuciami, lub postrzegane przez innych jako sztuczne.

Man and woman shaking hands isolated on a white background. Dzisiaj jeszcze raz odwołam się do książki “Porozumienie bez przemocy”, pod której wrażeniem jestem od paru dni. Poradnik ten dostarcza narzędzi do tego by szczerze, uczciwie i z własnej woli wybierać odpowiednie reakcje. Mając na uwadze fakt, że zazwyczaj wszyscy ludzie swoje wybory uzależniają od cenionych przez siebie wartości albo starają się zaspokoić jakąś potrzebę, warto się odwołać do ich prawdziwych uczuć i potrzeb zamiast reagować powierzchownie na ich zewnętrzne zachowanie. Bardzo często uświadomienie sobie czyjegoś uczucia i wywołujących go potrzeb sprawi, że spojrzymy na drugiego człowieka o wiele przychylniej.

Reklamy

2 thoughts on “Jak wpłynąć na własną reakcję?

 1. Tak właśnie !!!! Uświadomienie sobie czyjegoś uczucia i potrzeb które może ono wyzwalać to bardzo trudna a nawet wyrafinowana umiejętność. Wymaga uwzględnienia najlepszej dostępnej nam wiedzy, na temat zależności pomiędzy danym uczuciem a potrzebami które ono rodzi. Nie wystarcza sama intuicja. Często okazuje się ona zawodna. Skąd wobec tego tą potrzebną wiedzę czerpać ????? Tu mam okazję uzasadnić moją wcześniejszą propozycję ustalenia sensu używanych pojęć. Słowo paradygmat kojarzy się z publicznie ustalonym przekonaniem najwybitniejszych w danej dziedzinie. Coś co nie jest moim indywidualnym przekonaniem ale moim przekonaniem zbudowanym na przekonaniach innych znających dany aspekt rzeczywistości. Nawyk natomiast to moje osobiste przyzwyczajenie, które można wytrenować, lub stosować w sposób powtarzalny ze względu na osobistą wygodę. Na razie pozostawiam te dwa pojęcia do wspólnego rozpracowania. Łatwiej będzie dyskutować o .. „wypracowaniu zdolności do zmiany paradygmatu” w kontekście ” 7 nawyków skutecznego działania.
  Alex

  • Jeśli chodzi o tekst o uczuciach i potrzebach, to ja miałam na myśli to że potrzeby wywołują uczucia, a nie to że uczucia wywołują potrzeby.

   Jeśli chodzi o definicję nawyku, to przyjmuję tymczasowo definicję z ksiązki „7 Nawyków skutecznego działania”. Jest to połączenie wiedzy, umiejętności i pragnienia. Pisząc bardzo skrótowo chodzi o to, że jeśli chcemy robić coś naprawdę dobrze, np „słuchać innych”, to przede wszystkim powiniśmy WIEDZIEĆ – co to znaczy, UMIEĆ to zrobić (wiedzieć jak, znać sposoby) i CHCIEĆ to robić, np chcieć słuchać innych. Bo jeśli nie wiemy co znaczy stosować jakąś dobrą rzecz w życiu, nie stanie się ona nawykiem, tak samo jeśli nie wiemy jak to zrobić. A nawet mając wiedzę i umiejętności można ich nie chcieć wykorzystać w życiu.

   Pierwszy Nawyk o którym niedługo będę więcej pisać to „Bądź proaktywny”. Ale na razie chwilowo dryfuję pisząc o NVC.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s