Osobisty zastój


Zacznę od cytatu z przedmowy do książki “7 Nawyków Skutecznego Działania”:

“Ludzka natura ma cztery aspekty – ciało, umysł, serce i ducha. Przyjrzyjcie się różnicom i skutkom dwóch do nich odmiennych podejść.

CIAŁO

2012_08_25_BODY smallTendencje kulturowe: zachowaj swój styl życia; problemy zdrowotne rozwiązuj chirurgicznie i za pomocą leków.

Zasada: zapobiegaj chorobom i problemom, prowadząc styl życia zgodny z ustalonymi, powszechnie przyjętymi zasadami zdrowia.

UMYSŁ

2012_08_25_MIND smallKultura: Oglądaj telewizję, szukaj rozrywki.

Zasada: Czytaj wiele i ze zrozumieniem, nie przestawaj się uczyć

SERCE

2012_08_25_HEART smallKultura: wykorzystuj związki z innymi dla osobistych egoistycznych pożytków.

Zasada: uważne pełne szacunku słuchanie oraz służba innym są źródłem  prawdziwego spełnienia i radości.

DUCH

2012_08_25_SPIRITUALITY smallKultura:  ulegaj coraz silniejszej sekularyzacji i cynizmowi.

Zasada: uznaj, że nasza podstawowa potrzeba sensu oraz wszystkie pozytywne rzeczy, jakich pragniemy w życiu, mają źródło w zasadach – a naturalne prawa, jak osobiście wierzę, mają źródło w Bogu

KONIEC CYTATU.

Wydaje mi się, że powyższy fragment wyraźnie ukazuje rozbicie w jakim żyjemy. Ciągle we mnie jest walka czy jeść moje ulubione kulki Lindta, czy lepiej pójść poćwiczyć zumbę. Jestem na diecie od której ciągle mam wyjątki, bo jakoś zdrowe odżywianie różni się znacznie od tego co oferują stoły na imprezach. O wiele prościej jest pójść do kina niż przeczytać wartościową książkę. Często słyszę jak ważny jest networking i zastanawiam się gdzie jest miejsce na prawdziwą przyjaźń.

Myślę że warto uświadomić sobie, że rozdwojenie, które może się w nas pojawić jest spowodowane skrajnym kontrastem między popkulturą a naszym wewnętrznym przekonaniem o tym jak powinno wyglądać nasze życie.

Reklamy

2 thoughts on “Osobisty zastój

 1. W niektórych przypadkach te odmienne podejścia można połączyć, znaleźć złoty środek, zwłaszcza w aspektach UMYSŁ i SERCE.
  Można i czytać wartościowe książki, i od czasu do czasu obejrzeć coś w TV i nawet niekoniecznie musi to być zawsze coś ambitnego – ot, tak dla równowagi. Rozrywka ma funkcje terapeutyczne i też jest człowiekowi potrzebna. Mnie osobiście bardzo odprężają kabarety (uwielbiam!), czy np. taki „Mam talent” (tak, a i nawet z takiego programu można się czegoś nauczyć o ludziach, o zmieniającym się świecie).
  SERCE: Moim zdaniem KAŻDA relacja oparta jest na tym, że coś komuś się daje i jednocześnie coś się od niego też dostaje. Relacje jednostronne szybko wygasają.
  W aspektach CIAŁO i DUCH faktycznie już trudniej pogodzić KULTURĘ z wymienioną tu ZASADĄ.
  Niewątpliwie sekularyzacja jest coraz większa, ale sprawa DUCHA to sprawa tak osobista każdego człowieka, że w niej tylko kierowanie się wewnętrznym przekonaniem da prawdziwe spełnienie i poczucie, że zmierza się we właściwym kierunku.
  A od diety bardzo dobrze, że masz wyjątki! Żadna skrajność nie jest zdrowa, a podniebieniu też się coś od życia należy. Dlatego: SMACZNYCH KULEK! 🙂
  A po kulkach na zumbę!

 2. Życie byłoby piękne gdyby ludzie bardziej się starali kierować podanymi tu zasadami. Zastanawia mnie komu zależy by ludziom te tendencje kulturowe lansować, a na dłuższą metę ich unieszczęśliwiać?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s