Początek przygody


Postanowiłam sumiennie rozpocząć moją przygodę rozwoju z “7 Nawykami Skutecznego działania” i lekturę poradnika zaczęłam od przedmowy. Wbrew pozorom było warto, gdyż autor odpowiedział w niej na pytanie jakie dzień wcześniej usłyszałam od mojego kolegi.

Taka stara książka?

Gavel and Law BooksGdy zwierzyłam się znajomemu, że właśnie zaczęłam blogowanie, on po przeczytaniu w moim wpisie informacji, iż dostałam “7 Nawyków…” na imieniny zdziwił się: “Kto daje na imieniny taką starą książkę?”

No tak, w świecie gdzie postęp w nauce  dzieje się z prędkością światła, książki dotyczące nowoczesnych technologii tracą swoją wartość w ciągu kilku lat, a nawet miesięcy. Jednakże w świecie  uniwersalnych zasad czas płynie powoli, a pewne jego aspekty prawie się nie zmieniają.

Stephen Covey pisze, że nasze wzrastające uniwersalne problemy i bolączki mają rozwiązania, które “są i zawsze będą oparte na uniwersalnych, ponadczasowych i oczywistych zasadach wspólnych wszystkim trwałym, prosperującym społecznościom w dziejach świata.”

Wartości zawsze aktualne

2012_08_25_balance smallWłaśnie dlatego iż ta książka dotyka spraw tak podstawowych chcę spróbować wcielić proponowane w niej zasady w życie. Powierzchowne poradniki w stylu: “Jak w 24 godziny zmienić życie o 100%” dają płytkie rady, zazwyczaj oparte na jakiejś tymczasowej modzie. Tymczasem choć takie porady mogą być nawet czasem skuteczne, często bywają takimi tylko na krótką metę.

Muszę stwierdzić, że żyjemy naprawdę w ciekawych czasach. Dawniej niektóre książki były wartościowe przez stulecia. Na przykład taka Biblia, jest dla różnych kręgów aktualna do dziś, choć księgi w niej zawarte mają kilka tysięcy lat. Tymczasem jest takie poczucie u pewnej części ludzi, iż coś co było napisane zaledwie 20 lat temu nadaje się już tylko do lamusa.

I to pewnie dlatego autorzy nowych popularnych poradników mogą się cieszyć poczytnością. Być może głównie dlatego, że w księgarni pojawiło się coś nowego… Tylko czy zawsze nowe znaczy lepsze? A Ty co o tym sądzisz?

Reklamy

4 thoughts on “Początek przygody

  1. Poradniki życiowe to niezła rzecz. Tylko kto z nich chce skorzystać? Natura ludzka nie zmienna jest od tysiącleci!!! Zacytuje kilka rad. ,,Robotnik który się upija, nigdy się nie wzbogaci, kto lekceważy drobne straty szybko upadnie.” Syr.19,1 –
    lub ,,Każdy doradca chwali swoją radę, lecz bywają ci, którzy doradzają na własną korzyść. Strzeż się doradcy, dowiedz się wcześniej czego mu potrzeba. On może dawać rady z myślą o sobie.”Syr.37,7
    Wargi głupich rozpowiadają cudze sprawy,słowa mądrych są odważane na wadze” Syr.21,5 Cudownie aktualne myśli,choć z przed 2000 lat z hakiem! A są one w księdze Syracydesa w Biblii i jest ich dużo więcej ! Warto przeczytać 🙂

  2. Ciekawy tekst 🙂 Fakt – Biblia jest ponadczasowa, ale czy nie jest to pewien wyjątek od reguły? To nie przecież zwykły „poradnik”. Dziś akurat rozmawiałem z kolegą, specjalistą od reklamy. Poruszaliśmy temat zmieniających się w coraz szybszym tempie trendów marketingu, w kontekście poradników mówiących o skutecznych metodach sprzedaży. Wniosek był taki, że te sprzed 5 lat można wyrzucić na śmietnik.

  3. Dawaj te zasady. Ciekawa jestem co to za zasady w tej ksiazce i jak je wcielasz w życie 😉

  4. Przeczytałam kiedyś taką mądrą rzecz (nie pamiętam już niestety gdzie.. to była któraś z książek), że istnieje kanon książek-klasyków nt. rozwoju i je najbardziej warto czytać, są ponadczasowe. Każda kolejna nawiązująca do danego tematu jest już po części wtórna…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s